Enklawa budownictwa drewnianego

Enklawa budownictwa drewnianego przy Muzeum Beskidzkim w Wiśle została otwarta 6 października 2010 roku. W jej skład wchodzą obecnie: kuźnia (w której można zobaczyć na żywo pracę kowala), chałupa kumornika z kurlawym piecem oraz pasterska kolyba z koszorem, a więc specjalnym ogrodzeniem z tynin. Całość wzbogaca pasieka pszczelarska.

Historia enklawy w centrum Wisły sięga jeszcze lat 80 XX wieku i koncepcji Jana Kropa, byłego kierownika muzealnej placówki. Dla realizacji pomysłu już w 1986 roku doprowadzono do przeniesienia chałupy Szarców z Wisły Jonidła w bliskie sąsiedztwo muzeum i starej szkoły "U Niedźwiedzia". W obecnym projekcie, z inicjatywy obecnego kierownika muzeum, Małgorzaty Kiereś, przestrzeń pomiędzy trzema wspomnianymi budynkami, wypełniono nowymi obiektami, których przeznaczeniem jest żywy przekaz tradycyjnych elementów kultury ludowej Górali Śląskich.

Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego
ul. P. Stellera 1, 43-460 Wisła