Wystawa stała

Ekspozycja stała obrazuje podstawowe dziedziny kultury ludowej górali Beskidu Śląskiego. Do najważniejszych nalezą pochodzące z końca XIX wieku naczynia sałaszniczo-pasterskie: obońki, gielaty, musory, putyry i czerpoki. Naczynia te dzieli się na samo rosłe i klepkowe. Można zapoznać się z metodami tworzenia tych naczyń w wyszczególnionym dziale bednarstwa. Przedstawione też są tak ważne dziedziny życia jak: ciesielstwo, kowalstwo, tkactwo, obróbka wełny i lnu. Do grupy cennych eksponatów należą też dawne sprzęty rolnicze jak: cepy, kosy, drewniane widły, grabie i niecki. Pośród wielu eksponatów można znaleźć oryginalne sprzęty: drewniany podnośnik, narty, stolnicę do wyrobu gontów czy skrzynię wałaską.  

Następne pomieszczenie prezentuje góralski strój dla kobiet i mężczyzn, zróżnicowany względem pór roku. W gablotach znajdują się poszczególne elementy tych strojów, a zwłaszcza bogatej sukni cieszyńskiej, noszonej na wsiach beskidzkich od końca XIX wieku (pasy filigranowe, hoczki, czepce koronkowe, żywotki).

Wreszcie w trzecim pomieszczeniu znajduje się rekonstrukcja tzw. kurnej izby z przykładami tzw. malowanej trówły, stołu z kamiennym blatem, pojedynczego łóżka, naczyń kuchennych i oczywiście wielkiego pieca z wydatną trąbą piekarską.

  Kontakt

Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego
ul. P. Stellera 1, 43-460 Wisła
tel/fax: 033 8552250
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
bank: citi handlowy 15 1030 1087 0000 0000 9260 9006

  Foto

team1
team2
team3
team4
team5
team6
team7
team8
Back to Top