Wystawa stała

Wystawa stała

Ekspozycja stała obrazuje podstawowe dziedziny kultury ludowej górali Beskidu Śląskiego. Do najważniejszych nalezą pochodzące z końca XIX wieku naczynia sałaszniczo-pasterskie: obońki, gielaty, musory, putyry i czerpoki. Naczynia te dzieli się na samo rosłe i klepkowe. Można zapoznać się z metodami tworzenia tych naczyń w wyszczególnionym dziale bednarstwa. Przedstawione też są tak ważne dziedziny życia jak: ciesielstwo, kowalstwo, tkactwo, obróbka wełny i lnu. Do grupy cennych eksponatów należą też dawne sprzęty rolnicze jak: cepy, kosy, drewniane widły, grabie i niecki. Pośród wielu eksponatów można znaleźć oryginalne sprzęty: drewniany podnośnik, narty, stolnicę do wyrobu gontów czy skrzynię wałaską.  

Czytaj więcej: Wystawa stała

Stara Szkoła "U Niedźwiedzia"

"Jak żech chodził do szkoły, uczyli mnie rechtory..." - w dawnej szkole w beskidzkiej wsi.

W budynku szkoły "U Niedźwiedzia" z 1891 roku powrócono do jego pierwotnej funkcji. W największej sali urządzono salę lekcyjną z starymi ławkami, tabliczkami do pisania i kałamarzami. W trakcie lekcji muzealnej można zapoznać się z historią wiślańskiego szkolnictwa i metodami dawnego nauczania. Niebywałą atrakcję jest możliwość pisania gęsim piórem.

Enklawa budownictwa drewnianego

Enklawa budownictwa drewnianego przy Muzeum Beskidzkim w Wiśle została otwarta 6 października 2010 roku. W jej skład wchodzą obecnie: kuźnia (w której można zobaczyć na żywo pracę kowala), chałupa kumornika z kurlawym piecem oraz pasterska kolyba z koszorem, a więc specjalnym ogrodzeniem z tynin. Całość wzbogaca pasieka pszczelarska.

Historia enklawy w centrum Wisły sięga jeszcze lat 80 XX wieku i koncepcji Jana Kropa, byłego kierownika muzealnej placówki. Dla realizacji pomysłu już w 1986 roku doprowadzono do przeniesienia chałupy Szarców z Wisły Jonidła w bliskie sąsiedztwo muzeum i starej szkoły "U Niedźwiedzia". W obecnym projekcie, z inicjatywy obecnego kierownika muzeum, Małgorzaty Kiereś, przestrzeń pomiędzy trzema wspomnianymi budynkami, wypełniono nowymi obiektami, których przeznaczeniem jest żywy przekaz tradycyjnych elementów kultury ludowej Górali Śląskich.

  Kontakt

Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego
ul. P. Stellera 1, 43-460 Wisła
tel/fax: 033 8552250
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
bank: citi handlowy 15 1030 1087 0000 0000 9260 9006

  Foto

team1
team2
team3
team4
team5
team6
team7
team8
Back to Top