Lekcje Muzealne

Informujemy, że lekcje muzealne i warsztaty realizujemy z wcześniejszą rezerwacją
(lekcje muzealne są organizowane od wtorku do piątku - bez weekendów).

dr Michał Kawulok

Od wsi do uzdrowiska - Dziedzictwo architektoniczne Wisły (prezentacja ciekawych obiektów architektonicznych Wisły). Lekcja jest rodzajem spaceru po wszystkich dolinach Wisły, w których można znaleźć ciekawą architekturę. Uczestnicy prezentacji oglądają i porównują zdjęcia willi i domów wczasowych o rożnej architekturze, zwłaszcza w stylu witkiewiczowskim i modernistycznym, a następnie bardzo łatwo wskazują odmienne elementy wspomnianej architektury. Ilość osób 25

Czesław Kuryatto. W światło-cieniu. Pochodzący z Wołynia artysta był wybitnym malarzem. Stworzył wiele portretów. Część jego prac ściśle wiąże się z Wisłą, ponieważ w 1938 roku zbudował tam willę Światło-Cień, w której na stałe zamieszkał. Ilość osób 25. 

Jan Wałach. Artysta dnia powszedniego. Ten wszechstronny grafik, malarz, rzeźbiarz czy witrażownik zdumiewa ogromem pozostawionej spuścizny artystycznej. Lekcja muzealna przybliża jego dorobek i pasję odtwarzania jego rodzinnej miejscowości - Istebnej. Ilość osób 25

Paweł Steller. Twarze śląskie. Prezentacja śląskiego grafika, którego korzenie były silnie związane ze Śląskiem Cieszyńskim. W jego pracach odnaleźć można motywy z Wisły i Istebnej – są to portrety górali, górskie krajobrazy czy drewniana architektura góralskich chałup. Oczywiście w trakcie lekcji można zapoznać się też z tematyką górnośląską, chętnie podejmowaną przez artystę. Ilość osób 25

Chałupa Górala Beskidu Śląskiego (dot. drewnianego budownictwa Beskidu Śląskiego) - uczestnicy podczas spotkania zapoznają się z tradycyjnym sposobem budowania drewnianej chałupy. Odbiorcy lekcji zobaczą, jakie narzędzia oraz materiały były niezbędne by powstał dom, prześledzą etapy jego powstawania. Podsumowaniem zdobytej wiedzy będzie wspólne składanie makiety drewnianej chałupy oraz urządzanie jego wnętrza. Ilość osób 25.

Z grafiką każdego dnia (historia grafiki w pigułce). Oprócz bogatej i barwnej opowieści o różnych grafikach i ich technologiach pracy można zapoznać się z metodą wykonywania odbitki linorytowej. Ilość osób 15 - 20.

mgr Agnieszka Macoszek

Na lekcji w wiślańskiej szkole - Podczas lekcji muzealnej dzieci, młodzież zapoznają się w jaki sposób kiedyś uczyli się ich rówieśnicy. Piszą gęsim piórem oraz na tabliczce, uczą się liczyć na liczydle i śpiewać. Zapoznają się z zeszytami szkolnymi swoich rówieśników sprzed 100 lat oraz tekstami zadań szkolnych i obowiązkami ucznia. Na zakończenie każde dziecko dostaje zadanie w postaci krzyżówki do rozwiązania z wiadomościami zdobytymi podczas zwiedzania wiślańskiego muzeum. Ilość osób 25.

Wesele Górali Śląskich - uczestnicy mają możliwość poznać obrzęd weselny w tradycyjnej kulturze Górali Śląskich, będący częścią obrzędowości rodzinnej. Poznają pieśni oraz oracje weselne. Egzemplifikacją części obrzędu będzie pokaz i nauka czepienia, jako jednego z ważniejszych elementów wesela. Ilość osób 25.

mgr Sylwia Tumidajska

Historia Wisły - Multimedialna lekcja muzealna „Historia Wisły” towarzyszy wystawie o tym samym tytule, która 8 marca 2017 r. została otwarta w szkole „u Niedzwiedzia”. Ekspozycja obrazuje historię Wisły na przełomie wieków, poczynając od jej początków i pierwszych osadników (Jakub Ściskała, Tomek Cieślar), a kończąc na czasach współczesnych (otrzymanie praw miejskich w 1962 roku i związane z tym inwestycje). Na wystawie znajduje się m.in. pierwsze wzmianki o Wiśle, oficjalny wpis do urbarza w 1643 roku, jak i bogata historia pasterstwa w terenie i jej odzwierciedlenie w dokumentach. Wystawa przybliża też głównie zasady wiary w konfesji ewangelicko-augsburskiej, protokoły Wydziału Gminy Wisła czy rozwój miejscowości jako letniska w dwudziestoleciu międzywojennym.

  Kontakt

Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego
ul. P. Stellera 1, 43-460 Wisła
tel/fax: 033 8552250
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
bank: citi handlowy 15 1030 1087 0000 0000 9260 9006

  Foto

team1
team2
team3
team4
team5
team6
team7
team8
Back to Top