Edukacja

Wirtualne zwiedzanie

Error: Embedded data could not be displayed.

Magdalena Łacek

Beskidzki haft krzyżykowy Beskidzki haft krzyżykowy - uczestnicy zajęć nauczą się beskidzkiego haftu krzyżykowego, poznają kolory i motywy, których używało się do zdobienia tradycyjnego stroju górali w Beskidzie Śląskim. Warsztaty dla dzieci od lat 7, młodzieży i dorosłych. Ilość osób 15.

mgr Agnieszka Macoszek

Owca, wełna, filc - lekcja ma formę warsztatów, na których dzieci poznają proces obróbki wełny od momentu strzyżenia owcy do momentu powstania z runa owczego nici przędzonej na kołowrotku. Teoretyczny etap lekcji pokrywa się z elementami praktycznymi ponieważ dziecko ma okazję dotknąć wełny zobaczyć jak przebiegają poszczególne etapy jej przetwarzania. Drugim etapem lekcji jest część warsztatowa, na której dzieci uczą się filcowania na mokro. Każde dziecko dostaje wełnę, z której filcuje pod okiem instruktora kulkę. Może mieć ona zastosowanie w formie biżuterii bądź też breloczka do kluczy - tu ograniczająca jest tylko wyobraźnia. Ilość osób 15 - 20.

Kryzban, kryzbau, stromek” czyli jak udekorować bożonarodzeniowe drzewko – lekcja muzealna ma charakter warsztatów, na których dzieci uczą się wykonywać tradycyjne ozdoby choinkowe. Poznają zwyczaje świąt Bożego Narodzenia i uczą się tradycyjnych powinszowań zwanych „połazami” oraz śpiewają pastorałki. Lekcja ma wymiar edukacyjny ale także integruje grupę. Ilość osób 15 - 20.

Ale jaja! Czyli rzecz o Wielkanocy i o tym jak przyozdobić jajko drutem na świąteczny stół. - W części teoretycznej lekcji muzealnej dzieci poznają zwyczaje Wielkanocne Beskidu Śląskiego, dowiadują się o symbolice jajka  i jego znaczeniu w kulturze ludowej. W dalszej części lekcji teoria zamienia się w praktykę, na której dzieci uczą się techniki drutowania, czyli jak przyozdobić jajko cienkim drucikiem miedzianym. Drutowanie jest techniką zdobniczą z terenu Słowacji. Uprasza się by każde dziecko przyniosło na zajęcia jajko ugotowane na twardo! Ilość osób 10.

Hej wyszijym, wyszijym Janiczkowi koszulym - nauka beskidzkiego haftu krzyżykowego na przykładzie stroju ludowego. Jak ubierała się kobieta na wsi, a jak w mieście? Co miał ubrane mężczyzna i jaka była kiedyś symbolika stroju? Na te i inne pytania odpowiadamy na lekcji muzealnej, która pozwala dzieciom poznać strój górali Beskidu Śląskiego. Lekcja wzbogacona jest o zwiedzanie ekspozycji na której prezentowany jest strój ludowy, oraz pokaz czepiynio kobiety (zakładania chustki na głowę). Dzieci same mają możliwość wykonać fragment haftu potrzebny do uszycia męskiej koszuli, bądź tez kobiecego kabotka. Ilość osób 15 - 20.

Kwiaty z bibuły – lekcja muzealna o charakterze warsztatów. Dzieci uczą się wykonywać kwiaty z bibuły, które w tradycyjnej kulturze ludowej były powszechnie stosowaną dekoracją w tzw. świętych kątach, bądź na połaźniczkach, czy też do zdobienia drzwi domów młodej pary. Współcześnie również funkcjonują jako dekoracja domu, mogą być także ciekawą formą bukietu. Ilość osób 15 - 20.

Różiczka - uczestnicy warsztatów dowiedzą się jakie było najdawniejsze przeznaczenie i historię koronki zwanej różiczką. Zobaczą na sali wystaw stałych motywy zdobnicze, na które składa się koronka. Uczestnicy zapoznają się z podstawami wykonywania koronki. Ilość osób 15.

Zofia Gała

Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z podstawami wykonywania różiczki (koronki koniakowskiej). Wykonują łańcuszek, a potem kwiotki (elementy do serwetki). Warsztaty prowadzi rodowita góralka z Koniakowa. Ilość osób 15.

dr Michał Kawulok

Od wsi do uzdrowiska - Dziedzictwo architektoniczne Wisły (prezentacja ciekawych obiektów architektonicznych Wisły). Lekcja jest rodzajem spaceru po wszystkich dolinach Wisły, w których można znaleźć ciekawą architekturę. Uczestnicy prezentacji oglądają i porównują zdjęcia willi i domów wczasowych o rożnej architekturze, zwłaszcza w stylu witkiewiczowskim i modernistycznym, a następnie bardzo łatwo wskazują odmienne elementy wspomnianej architektury. Ilość osób 25

Czesław Kuryatto. W światło-cieniu. Pochodzący z Wołynia artysta był wybitnym malarzem. Stworzył wiele portretów. Część jego prac ściśle wiąże się z Wisłą, ponieważ w 1938 roku zbudował tam willę Światło-Cień, w której na stałe zamieszkał. Ilość osób 25. 

Jan Wałach. Artysta dnia powszedniego. Ten wszechstronny grafik, malarz, rzeźbiarz czy witrażownik zdumiewa ogromem pozostawionej spuścizny artystycznej. Lekcja muzealna przybliża jego dorobek i pasję odtwarzania jego rodzinnej miejscowości - Istebnej. Ilość osób 25

Paweł Steller. Twarze śląskie. Prezentacja śląskiego grafika, którego korzenie były silnie związane ze Śląskiem Cieszyńskim. W jego pracach odnaleźć można motywy z Wisły i Istebnej – są to portrety górali, górskie krajobrazy czy drewniana architektura góralskich chałup. Oczywiście w trakcie lekcji można zapoznać się też z tematyką górnośląską, chętnie podejmowaną przez artystę. Ilość osób 25

Chałupa Górala Beskidu Śląskiego (dot. drewnianego budownictwa Beskidu Śląskiego) - uczestnicy podczas spotkania zapoznają się z tradycyjnym sposobem budowania drewnianej chałupy. Odbiorcy lekcji zobaczą, jakie narzędzia oraz materiały były niezbędne by powstał dom, prześledzą etapy jego powstawania. Podsumowaniem zdobytej wiedzy będzie wspólne składanie makiety drewnianej chałupy oraz urządzanie jego wnętrza. Ilość osób 25.

Z grafiką każdego dnia (historia grafiki w pigułce). Oprócz bogatej i barwnej opowieści o różnych grafikach i ich technologiach pracy można zapoznać się z metodą wykonywania odbitki linorytowej. Ilość osób 15 - 20.

mgr Agnieszka Macoszek

Na lekcji w wiślańskiej szkole - Podczas lekcji muzealnej dzieci, młodzież zapoznają się w jaki sposób kiedyś uczyli się ich rówieśnicy. Piszą gęsim piórem oraz na tabliczce, uczą się liczyć na liczydle i śpiewać. Zapoznają się z zeszytami szkolnymi swoich rówieśników sprzed 100 lat oraz tekstami zadań szkolnych i obowiązkami ucznia. Na zakończenie każde dziecko dostaje zadanie w postaci krzyżówki do rozwiązania z wiadomościami zdobytymi podczas zwiedzania wiślańskiego muzeum. Ilość osób 25.

Wesele Górali Śląskich - uczestnicy mają możliwość poznać obrzęd weselny w tradycyjnej kulturze Górali Śląskich, będący częścią obrzędowości rodzinnej. Poznają pieśni oraz oracje weselne. Egzemplifikacją części obrzędu będzie pokaz i nauka czepienia, jako jednego z ważniejszych elementów wesela. Ilość osób 25.

mgr Sylwia Tumidajska

Historia Wisły - Multimedialna lekcja muzealna „Historia Wisły” towarzyszy wystawie o tym samym tytule, która 8 marca 2017 r. została otwarta w szkole „u Niedzwiedzia”. Ekspozycja obrazuje historię Wisły na przełomie wieków, poczynając od jej początków i pierwszych osadników (Jakub Ściskała, Tomek Cieślar), a kończąc na czasach współczesnych (otrzymanie praw miejskich w 1962 roku i związane z tym inwestycje). Na wystawie znajduje się m.in. pierwsze wzmianki o Wiśle, oficjalny wpis do urbarza w 1643 roku, jak i bogata historia pasterstwa w terenie i jej odzwierciedlenie w dokumentach. Wystawa przybliża też głównie zasady wiary w konfesji ewangelicko-augsburskiej, protokoły Wydziału Gminy Wisła czy rozwój miejscowości jako letniska w dwudziestoleciu międzywojennym.

KREATYWNE SPOTKANIA W MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY - KORONKA KONIAKOWSKA

Muzeum Beskidzkie im A. Podżorskiego zaprasza na warsztaty z zakresu koronczarstwa i bibułki z twórczynią ludową Zofią Gałą. Warsztaty odbędą się 9, 11, 16 i 18 października, w godz. od 10:00 do 12:00 w muzeum.  Spotkania są bezpłatne. Materiały zapewnia muzeum. 

Prosimy o wcześniejsze zapisy pod numerem                    

tel. 33 855 22 50.  

Zapraszamy!                                                           

 

  Kontakt

Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego
ul. P. Stellera 1, 43-460 Wisła
tel/fax: 033 8552250
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
bank: citi handlowy 15 1030 1087 0000 0000 9260 9006

  Foto

team1
team2
team3
team4
team5
team6
team7
team8
Back to Top