Warsztaty Muzealne

Magdalena Łacek

Beskidzki haft krzyżykowy Beskidzki haft krzyżykowy - uczestnicy zajęć nauczą się beskidzkiego haftu krzyżykowego, poznają kolory i motywy, których używało się do zdobienia tradycyjnego stroju górali w Beskidzie Śląskim. Warsztaty dla dzieci od lat 7, młodzieży i dorosłych. Ilość osób 15.

Zofia Gała

Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z podstawami wykonywania różiczki (koronki koniakowskiej). Wykonują łańcuszek, a potem kwiotki (elementy do serwetki). Warsztaty prowadzi rodowita góralka z Koniakowa. Ilość osób 15.

mgr Agnieszka Macoszek

Owca, wełna, filc - lekcja ma formę warsztatów, na których dzieci poznają proces obróbki wełny od momentu strzyżenia owcy do momentu powstania z runa owczego nici przędzonej na kołowrotku. Teoretyczny etap lekcji pokrywa się z elementami praktycznymi ponieważ dziecko ma okazję dotknąć wełny zobaczyć jak przebiegają poszczególne etapy jej przetwarzania. Drugim etapem lekcji jest część warsztatowa, na której dzieci uczą się filcowania na mokro. Każde dziecko dostaje wełnę, z której filcuje pod okiem instruktora kulkę. Może mieć ona zastosowanie w formie biżuterii bądź też breloczka do kluczy - tu ograniczająca jest tylko wyobraźnia. Ilość osób 15 - 20.

Kryzban, kryzbau, stromek” czyli jak udekorować bożonarodzeniowe drzewko – lekcja muzealna ma charakter warsztatów, na których dzieci uczą się wykonywać tradycyjne ozdoby choinkowe. Poznają zwyczaje świąt Bożego Narodzenia i uczą się tradycyjnych powinszowań zwanych „połazami” oraz śpiewają pastorałki. Lekcja ma wymiar edukacyjny ale także integruje grupę. Ilość osób 15 - 20.

Ale jaja! Czyli rzecz o Wielkanocy i o tym jak przyozdobić jajko drutem na świąteczny stół. - W części teoretycznej lekcji muzealnej dzieci poznają zwyczaje Wielkanocne Beskidu Śląskiego, dowiadują się o symbolice jajka  i jego znaczeniu w kulturze ludowej. W dalszej części lekcji teoria zamienia się w praktykę, na której dzieci uczą się techniki drutowania, czyli jak przyozdobić jajko cienkim drucikiem miedzianym. Drutowanie jest techniką zdobniczą z terenu Słowacji. Uprasza się by każde dziecko przyniosło na zajęcia jajko ugotowane na twardo! Ilość osób 10.

Hej wyszijym, wyszijym Janiczkowi koszulym - nauka beskidzkiego haftu krzyżykowego na przykładzie stroju ludowego. Jak ubierała się kobieta na wsi, a jak w mieście? Co miał ubrane mężczyzna i jaka była kiedyś symbolika stroju? Na te i inne pytania odpowiadamy na lekcji muzealnej, która pozwala dzieciom poznać strój górali Beskidu Śląskiego. Lekcja wzbogacona jest o zwiedzanie ekspozycji na której prezentowany jest strój ludowy, oraz pokaz czepiynio kobiety (zakładania chustki na głowę). Dzieci same mają możliwość wykonać fragment haftu potrzebny do uszycia męskiej koszuli, bądź tez kobiecego kabotka. Ilość osób 15 - 20.

Kwiaty z bibuły – lekcja muzealna o charakterze warsztatów. Dzieci uczą się wykonywać kwiaty z bibuły, które w tradycyjnej kulturze ludowej były powszechnie stosowaną dekoracją w tzw. świętych kątach, bądź na połaźniczkach, czy też do zdobienia drzwi domów młodej pary. Współcześnie również funkcjonują jako dekoracja domu, mogą być także ciekawą formą bukietu. Ilość osób 15 - 20.

Różiczka - uczestnicy warsztatów dowiedzą się jakie było najdawniejsze przeznaczenie i historię koronki zwanej różiczką. Zobaczą na sali wystaw stałych motywy zdobnicze, na które składa się koronka. Uczestnicy zapoznają się z podstawami wykonywania koronki. Ilość osób 15.

  Kontakt

Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego
ul. P. Stellera 1, 43-460 Wisła
tel/fax: 033 8552250
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
bank: citi handlowy 15 1030 1087 0000 0000 9260 9006

  Foto

team1
team2
team3
team4
team5
team6
team7
team8
Back to Top